Logo

Trending Stories

Metody terapeutyczne

Leczenie farmakologiczne
Medyczna marihuana

Leczenie zabiegowe – stosowane w przypadku braku lub niskiej skuteczności leczenia farmakologicznego (tzw. ból lekooporny), występowania przeciwwskazań do zastosowania konkretnych leków lub w wypadkach, gdy skuteczne dawki leków p/bólowych wywołują nasilone i nieakceptowalne objawy uboczne:

Lek podanie

Blokady

Blokada to podanie leków (najczęściej leki znieczulenia miejscowego, preparaty sterydowe) w pobliżu struktur nerwowych odpowiedzialnych za powstawanie i przewodzenie bólu odczuwanego przez pacjenta co powoduje przejściowe przerwanie przewodnictwa nerwowego, a tym samym ustąpieniem odczuwanego bólu. Zabiegi są całkowicie bezbolesne – wykonywane w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą fluoroskopii (specjalny aparat rentgenowski) lub USG co ma zapewnić bezpieczne i bardzo precyzyjne umieszczenie igły w ciele pacjenta.

Termolezja

wprowadzenie w pobliżu struktur nerwowych odpowiedzialnych za powstawanie i przewodzenie bólu odczuwanego przez pacjenta specjalnej igły na końcu której wytwarzana jest temperatura do 80 st. Celsjusza, co prowadzi do wyłączenia doznań bólowych. Zabiegi są całkowicie bezbolesne – wykonywane w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą fluoroskopii (specjalny aparat rentgenowski) lub USG co ma zapewnić bezpieczne i bardzo precyzyjne umieszczenie igły w ciele pacjenta.

Zabieg
neuroliza

Neurolizy

Neuroliza to podanie środka neurolitycznego (jałowy, wysokoprocentowy alkohol) w pobliżu struktur nerwowych odpowiedzialnych za powstawanie i przewodzenie bólu odczuwanego przez pacjenta. Zabiegi są całkowicie bezbolesne – wykonywane w znieczuleniu miejscowym pod kontrolą fluoroskopii (specjalny aparat rentgenowski) lub USG co ma zapewnić bezpieczne i bardzo precyzyjne umieszczenie igły w ciele pacjenta. Podany alkohol wyłącza odczuwany przez pacjenta ból na okres o wiele dłuższy niż w przypadku blokad – nawet do kilku miesięcy.

Neuroliza pnia współczulnego w odcinku lędźwiowym

Tzw. chemiczna sympatektomia lędźwiowa w przypadku zmian niedokrwiennych kończyn dolnych poprawia ukrwienie kończyny, a tym samym zmniejsza odczuwanie bólu, poprawia gojenie się przewlekłych ran i owrzodzeń, może stanowić alternatywę dla amputacji kończyny

Ból kręgosłupa

PICC

najczęstszymi wskazaniami do implantacji PICC są wlewy – chemioterapia – cotygodniowe, krótkie terapie (2-3-miesięczne), współistniejące zaburzenia układu krzepnięcia, małopłytkowość, zmiany skórne w obrębie klatki piersiowej, które uniemożliwiają implantację portu naczyniowego, obecność tracheotomii, konieczność radioterapii obszaru głowy i szyi, nowotwory głowy i szyi, żywienie pozajelitowe w okresie okołooperacyjnym, leczenie żywieniowe przy przeciwwskazaniach do założenia PEG-a

Gastropeksja - zakładanie PEGa

Pokarmy i płyny są wprowadzane do żołądka przez specjalną rurkę – tak zwany PEG – wprowadzaną bezpośrednio do światła żołądka przez ścianę jamy brzusznej przy zastosowaniu tzw. Gastropeksji. Zabieg odbywa się:

  • Bez operacji chirurgicznej i otwierania przedniej ściany brzucha.
  • W znieczuleniu miejscowym, a więc w sposób całkowicie bezbolesny.
  • W trybie ambulatoryjnym – po odpoczynku pacjent pod opieką opiekuna może udać się do domu.
Gastro

Rodzaj leczenia dobierany jest zawsze indywidualnie, po dokładnym zebraniu wywiadu, analizie

dokumentacji medycznej oraz szczegółowym badaniu pacjenta.